wtorek, 19 października 2021

Sulejówek Piłsudski

Sulejówek leżący tuż przy granicy Warszawy kojarzony jest w Polsce z  "Dziadkiem". W związku (też) z przypadającą w sierpniu 2020 roku 100 rocznicą Bitwy Warszawskiej budowane było Muzeum Piłsudskiego na terenie kompleksu muzealnego w Sulejówku. Realizowana ze środków budżetowych budowa była jedną z z największych muzealnych inwestycji, które były realizowane w ciągu ostatnich lat w Polsce (250 mln zł). 

Cały kompleks muzealny w Sulejówku obejmuje teren o powierzchni około 4 ha. W ramach inwestycji związanej z budową Muzeum Piłsudskiego zrealizowano również renowację "Adiutantówki" (willa Bzów) oraz "Drewniaka" (willa Otradno).

Muzeum Piłsudskiego w Sulejówku (5 tys. m² powierzchni) zostało otwarte zgodnie z planem w 2020 roku ... po czym zostało zamknięte. Powodem była wystawa stała, której nie udało się przygotować zgodnie z planem. Otwarcie Muzeum Piłsudskiego dla publiczności nastąpiło 10 lutego 2021.

Prawie dwa lata przed otwarciem Muzeum Piłsudskiego "wizytowałem" budowę zza płotu i to, co wtedy zobaczyłem, a nie widziałem zbyt wiele ... można zobaczyć na zdjęciach.  

Niejako przy okazji zrobiłem kilka zdjęć chyba najładniejszego pomnika "Dziadka", który powstał do tej pory w Polsce. Pomnik "Lekcja historii", autorstwa Karola Badynama prezentuje Józefa Piłsudskiego oraz jego dwie córki. Młodsza córka - Jadwiga siedzi na ławce, trzymając zabawkę - samolot, a starsza córka Wanda stoi obok niej trzymając lalkę. Pomnik powstał ze składek mieszkańców i wpłat od sponsorów. Uroczyste odsłonięcie pomnika miało miejsce  w niedzielę w dniu 13 czerwca 2010 rok o godz. 17.  

W pobliży pomnika znajduje się niewielkich rozmiarów Kopiec Współtwórców Niepodległości na którego szczycie posadowiono głaz z przytwierdzonym do niego wizerunkiem orła oraz literami, które tworzą napis "Józef Piłsudski i współtwórcy Niepodległej: Jędrzej Moraczewski, Ignacy Paderewski, Stanisław Grabski, Maciej Rataj umiłowali Sulejówek. Wdzięczni mieszkańcy 1918–1988". Kopiec powstał z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Sulejówka w 1988 roku dla upamiętnienia 70. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

| zdjęcia z 24 lutego 2019 roku |

Share this post
  • Share to Facebook
  • Share to Twitter
  • Share to Google+
  • Share to Stumble Upon
  • Share to Evernote
  • Share to Blogger
  • Share to Email
  • Share to Yahoo Messenger
  • More...

1 komentarze

  1. Pomnik dziadka z córkami jest wspaniały. Tylko dla tego pomnika warto to miejsce zobaczyć.

    OdpowiedzUsuń

:) :-) :)) =)) :( :-( :(( :d :-d @-) :p :o :>) (o) [-( :-? (p) :-s (m) 8-) :-t :-b b-( :-# =p~ :-$ (b) (f) x-) (k) (h) (c) cheer

 
 
© 2012 - Warszawista
Designed by BlogThietKe Cooperated with Duy Pham
Released under Creative Commons 3.0 CC BY-NC 3.0
Posts RSSComments RSS
Back to top