Przed Białym Domem u zbiegu Nowego Światu i Alej Jerozolimskich trochę schowany w cieniu drzew "maszeruje" generał de Gaulle. To pomnik prezydenta Francji odlany w brązie, który jest repliką dzieła francuskiego rzeźbiarza Jeana Cardot. Oryginał stoi na
Polach Elizejskich w Paryżu.
Opinie wśród warszawiaków dotyczące budowy pomnika generała de Gaulle'a były podzielone. Jednak większość była temu przychylna i obecnie pomnik Generała wrósł w krajobraz Warszawy i wraz z rondem generała de Gaulle'a stanowi jedną całość.
Generał Charles de Gaulle zasługuje, jak mało kto na swój pomnik w Polsce. Niewiele osób zna biografię Generała, a jest ona w burzliwych czasach odzyskiwania przez Polskę niepodległości po I Wojnie Światowej ściśle związana z naszym państwem. W trakcie I Wojny Światowej Generał był trzykrotnie ranny, a w marcu 1916 roku pod Verdun został wzięty do niewoli. Po zakończeniu wojny i powrocie z niewoli zaciągnął się do 5 pułku strzelców polskich w Sille-le-Guillaume i wraz z pułkiem przybył Polsce na ratunek. W latach 1919 - 1921 był instruktorem w Kutnie w ramach francuskiej misji wojskowej pod komendą gen. Maxime Weyganda. W tym czasie pełnił też rolę wykładowcy taktyki wojskowej w dawnej szkole Gwardii Cesarskiej w Rembertowie. W 1920 roku walczył nad Wisłą w wojnie polsko-bolszewickiej w składzie polskiej jednostki bojowej. W armii polskiej dosłużył się stopnia majora. Za męstwo i odwagę wykazane w boju w operacjach wojskowych 29 lipca oraz 13 i 16 sierpnia 1920 r. został odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari. Po zakończeniu zwycięskiej kampanii zaoferowano Generałowi pozostanie w polskim wojsku. General de Gaulle powrócił jednak do swojej ojczyzny w 1921 roku.
Generał de Gaulle odwiedził Polskę w 1967 roku, już jako Prezydent Francji. Był wtedy bardzo entuzjastycznie witany we wszystkich miejscach, które odwiedził. Ta wizyta jest bardzo ciepło pamiętana w Polsce nawet po tylu latach.
Informacja o fundatorach pomnika |
Informacja o fundatorach pomnika generała de Gaulle |
Widzialam w Paryzu oryginal. Jest identyczny, ale stoi w zacniejszym otoczeniu.
OdpowiedzUsuń