sobota, 5 stycznia 2013

Nowe symbole Warszawy?

Sztuczna palma na rondzie Charles'a de Gaulle'
Sztuczna palma na rondzie Charles'a de Gaulle'a
Niewątpliwie Syrena warszawska jest jednym z najsłynniejszych symboli naszej stolicy, a dla wielu z nas tym najważniejszym symbolem. Okazuje się, że są chętni, aby zdetronizować Syrenę, a przynajmniej zasiąść  obok niej ... i to za pomocą  jak najbardziej współczesnych dzieł.

Jakie dzieła mam na myśli?

Pierwsze współczesne dzieło to sztuczna palma na rondzie Charles'a de Gaulle'a, która powstała z inspiracji artystki Joanny Rajkowskiej. W grudniu minęło już 10 lat od chwili, gdy palma zagościła w tym miejscu. Palma jest własnością artystki. W 2010 miasto chciało odkupić palmę, za co autorka proponowała kwotę miliona złotych.

Drugie dzieło to tęcza ze sztucznych kwiatów na placu Zbawiciela, której autorką jest, pochodząca z Gdańska artystka Julita Wójcik.

Tęcza na placu Zbawiciela
Tęcza na placu Zbawiciela
O ile palma wzbudza emocje, ale wszystko kończy się na polemikach słownych, o tyle z tęczą sprawa jest już dużo bardzie złożona, bo z 3 na 4 stycznia tęcza zapłonęła po raz trzeci. Tęcza ma pozwolenie na swoją instalację na placu Zbawiciela do końca stycznia 2013 roku.

Podobno na stałe pragnie mieć u siebie tęczę Ursynów.

Do napisania tych kilku zdań skłoniło mnie pytanie dziennikarza z portalu trojmiasto.gazeta.pl skierowane do Julity Wójcik .. "Wygląda na to, że stworzyłaś nowy symbol Warszawy, popularniejszy dziś chyba od słynnej syrenki".

Na całe szczęście Panie Redaktorze nie będę o tym decydować współcześni ...  a Syrena ma się wyśmienicie i nic jej nie zagraża!


Tęcza na placu Zbawiciela
Share this post
 • Share to Facebook
 • Share to Twitter
 • Share to Google+
 • Share to Stumble Upon
 • Share to Evernote
 • Share to Blogger
 • Share to Email
 • Share to Yahoo Messenger
 • More...

7 komentarze

 1. Po co zmieniać na siłę coś, co jest sprawdzone i dobre? Syrenki nic nie zastąpi. Przypomina mi się konkurs na "nowe ciastko warszawskie", wymyślali, wymyślali, zrobili Zygmuntówkę a i tak wszyscy kupują eklerki, pączki i wuzetki - ja też ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O zmianie symbolu Warszawy to dzisiaj nikt trzeźwo myślący nawet nie myśli, ale jak widać i słychać są chętni, aby to zmienić. Tylko, że w sprawach symboli to chęci nie mają większego znaczenia. Symbole to przede wszystkim stan, a nie materia.

   Usuń
 2. Tęcza ponoć już trzy razy spłonęła. Odnoszę wrażenie, że podpala je firma produkująca elementy zastępcze ;)

  p.s. brak mi syrenki, jako prawdziwego symbolu Warszawy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tęcza to gorący temat, który wzbudza bardzo duże emocje, głównie związane ze współczesną symboliką tęczy. Powstały nawet strony na fejsie w obronie i przeciw tęczy.
   Wiadomo. Syreny to uznany symbol Warszawy ... a tutaj napisałem o pretendentach do nowej symboliki.

   Usuń
 3. Palenie tęczy niestety wynika też z jej ogólnej dostępności. Łatwo do niej podejść, dotknąć, jest z nietrwałego materiału... swoją drogą to przecież posąg syrenki na Rynku Starego Miasta też został zastąpiony kopią, bo nawet mimo monitoringu wandale niszczyli zabytkową rzeźbę. Ale o wandalizmie miejskim można by tony napisać.


  Dla wielu ludzi symbolem Warszawy jest niekoniecznie jej herb, ale np kolumna Zygmunta czy Pałac Kultury i Nauki. Ale symbole tworzą się same przez lata a nie narzucają w głosowaniu na zasadzie "nowej świeckiej tradycji". Przypomina mi to durne programy typu "Idol" czy inne pienia, gdzie dzięki głosowaniu smsowemu miała się objawić nowa gwiazda. I jakoś potem płyt tych gwiazd nikt nie kupował a pamięć po nich szczęśliwie się ulotniła.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ta jest - kolejna nowa świecka tradycja ;)
  Do obu instalacji mam stosunek dość obojętny - ani mnie ziębią, ani grzeją.

  OdpowiedzUsuń

:) :-) :)) =)) :( :-( :(( :d :-d @-) :p :o :>) (o) [-( :-? (p) :-s (m) 8-) :-t :-b b-( :-# =p~ :-$ (b) (f) x-) (k) (h) (c) cheer

 
© 2012 - Warszawista
Designed by BlogThietKe Cooperated with Duy Pham
Released under Creative Commons 3.0 CC BY-NC 3.0
Posts RSSComments RSS
Back to top