środa, 27 listopada 2013

Dwa najstarsze pomniki Warszawy w kubiku Canaletta

Kolumna Zygmunta III Wazy w WarszawieZapewne wielu Warszawiaków zna odpowiedź na pytanie o najstarszy pomnik w Warszawie. Tym pomnikiem jest Kolumna Zygmunta III Wazy. Pomnik został wzniesiony w 1644 roku z inicjatywy króla Władysława IV. W ten sposób syn uczcił pamięć swojego ojca.

Jednak niewiele osób wie, że drugi pod względem wieku warszawski pomnik znajduje się nieopodal Kolumny Zygmunta III Wazy. To Figura Matki Boskiej Pasawskiej usytuowana na Krakowskim Przedmieściu. 

Figura Matki Boskiej Pasawskiej w WarszawiePomnik na wzór obrazu Matki Boskiej Wspomożenia Wiernych z Pasawy został ufundowany i wzniesiony przez architekta królewskiego Józefa Szymona Bellottiego w 1683 roku. 

Było to wotum dziękczynne za ocalenie rodziny rzeźbiarza od zarazy oraz za zwycięstwo Jana III Sobieskiego pod Wiedniem.

Co ciekawe oba te pomniki znalazły się na obrazie Krakowskie Przedmieście w stronę Kolumny Zygmunta, którego autorem jest Canaletto. Obecne usytuowanie pomników jest prawie identyczne, jak na obrazie Canaletta.

Kopię obrazu Canaletta możemy współcześnie podziwiać nieopodal Figura Matki Boskiej Pasawskiej. Reprodukcja obrazu została umieszczona w szklanym kubiku. Kubik Canaletta został w taki sposób pochylony, aby było można porównać widok z obrazu z widokiem współczesnym


Kolumna Zygmunta III Wazy w Warszawie
Kolumna Zygmunta III Wazy w Warszawie

Kolumna Zygmunta III Wazy w Warszawie
Kolumna Zygmunta III Wazy w Warszawie

Figura Matki Boskiej Pasawskiej w Warszawie

Figura Matki Boskiej Pasawskiej w Warszawie

Figura Matki Boskiej Pasawskiej w Warszawie
Share this post
 • Share to Facebook
 • Share to Twitter
 • Share to Google+
 • Share to Stumble Upon
 • Share to Evernote
 • Share to Blogger
 • Share to Email
 • Share to Yahoo Messenger
 • More...

4 komentarze

 1. Jeszcze starsza (o rok od kolumny Zygmunta) jest mała kolumienka przy kościele św. Anny.

  OdpowiedzUsuń
 2. A co to jest pomnik? Zawsze mi się wydawało, że Kolumna Zygmunta jest najstarszym warszawskim pomnikiem świeckim (nieprzedstawiającym świętego, Chrystusa, Matki Boskiej itp.), ale jakieś figury religijne w Warszawie są jednak starsze.

  OdpowiedzUsuń
 3. Oczywiście, ze Kolumna Zygmunta jest najstarszym świeckim. Kolumienka św. Anny jest figurą regilijną. A co do "pomnikowości" to nie wiem, jaka jest granica - figura MB Passawskiej jest w książkach po pomnikach warszawskich. Być może dlatego, że stoi przy Trakcie Królewskim i jest w miarę dobrze widoczna. I nie jest "doklejona" do żadnego z kościołów, tylko stoi sobie solo.

  OdpowiedzUsuń
 4. Kto by pomyślał, że pomnik Matki Boskiej jest tak leciwy. Trzeba mu się przyjrzeć z bliska przy następnym spacerze - obowiązkowo:)

  OdpowiedzUsuń

:) :-) :)) =)) :( :-( :(( :d :-d @-) :p :o :>) (o) [-( :-? (p) :-s (m) 8-) :-t :-b b-( :-# =p~ :-$ (b) (f) x-) (k) (h) (c) cheer

 
© 2012 - Warszawista
Designed by BlogThietKe Cooperated with Duy Pham
Released under Creative Commons 3.0 CC BY-NC 3.0
Posts RSSComments RSS
Back to top