Lotnisko na Okęciu wszyscy znają i kochają, ale okolice lotniska to już inna bajka. Wybrałem się kilka lat temu w te okolice, w letnie, słoneczne popołudnie. Najkrócej, to miejsce można scharakteryzować: cisza i spokój przerywana, od czasu do czasu, rykiem silników startujących samolotów.
Jasność widzę - pomyślałem, gdy po raz pierwszy zobaczyłem szklany pomnik z wizerunkiem śmigła! Przezroczysty monument, obok lotniska, niechybnie wskazywał na związki z lotnictwem.
W miejscu, gdzie nie docierają pasażerowie korzystający z lotniska na Okęciu, stoi pomnik poświęcony pionierom polskiego lotnictwa. Ten niewiele ponad 2-metrowy, szklany obelisk został skonstruowany z dziesięciu sklejonych warstw hartowanego szkła. Każda z warstw posiada nacięcie, które po złożeniu tworzą przestrzenny kształt śmigła. Autorzy pomnika Stefan Kuryłowicz i Piotr Wilbik ... też lotnicy ... wkomponowali w pomnik wizerunek skrzydła pochodzącego z dwupłatowca Albatros D.III (niemiecki myśliwiec z okresu I Wojny Światowej). Ten samolot ma szczególne znaczenie dla polskiego lotnictwa, ponieważ właśnie na nim, po raz pierwszy, została wymalowana biało-czerwona szachownica - znak polskiego lotnictwa wojskowego.
Na szkle wytrawiono napis: "Oni decydowali się na ryzyko walki z przestrzenią, czasem i własnym strachem. Prekursorom polskiego lotnictwa cywilnego i sportowego, w 70-lecie lotniska na Okęciu. Port Lotniczy im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Sierpień 2004". Poniżej umieszczono wykaz z nazwiskami 20 lotników i konstruktorów, którzy tworzyli podwaliny polskiego lotnictwa
Pomnik został odsłonięty w listopadzie 2004 na skwerze przy wyjeździe z wielopoziomowego garażu na lotnisku na Okęciu. Miejsce malownicze z oczkiem wodnym, ale raczej mało znane i słabo uczęszczane, mimo, że położone tak blisko Portu Lotniczego im. Fryderyka Chopina.
| zdjęcia z 19 lipca 2014 roku |
==== WKD pod Milanówkiem ====
4 dni temu
bardzo lubię to miejsce i właśnie ten dźwięk silników, który da się od czasu do czasu usłyszeć
OdpowiedzUsuń