piątek, 12 kwietnia 2013

Ekrany akustyczne to zmora Polski, a można było zrobić inaczej!


Ekrany akustyczny, którymi oblepiono drogi i ulice miast w Polsce to widok na który wiele osób ma odruchy, których w tym miejscu nawet nie będę próbował opisywać. Wyśrubowana do granic absurdu norma dotycząca dopuszczalnego hałasu, której inicjatorem był MOŚ, doprowadziła do oszpecenia Polski. Czy bariery akustyczne są aż tak skuteczne, aby budować je w takich ilościach? Wątpię, tym bardziej, że obywatele, którym przyszło teraz mieszkać w gettach pod płotem raczej protestują, niż są z ekranów zadowoleni.

Jeżeli już podjęto decyzję o budowie ekranów, to należało w pierwszej kolejności uzgodnić ich formę z urbanistami i architektami. Tego nie robiono i nie robi się i jest efekt w postaci tego, że stajemy się też przy tej okazji pośmiewiskiem w Europie.

Nikt w Polsce nie podjął żadnego wysiłku nad wdrożeniem estetycznych w formie ekranów akustycznych. Czy nie było to możliwe? Chyba jednak można było coś zrobić. Przykładem niech będą ekrany akustyczne z kręgów betonowych zasypywanych kruszywem, które wybudowano wzdłuż fragmentów Południowej Obwodnicy Warszawy, w pobliżu ulicy Puławskiej. Może nie jest to szczyt kunsztu architektonicznego, ale chyba do przyjęcia?

Ekrany z kręgów są poza tym zdecydowanie bardziej trwałe od metalowych ścian akustycznych. O ile metalowe szkarady za 10 lat będą już rdzewieć, to ściana z kręgów porośnięta dodatkowo roślinnością będzie wyglądała imponująco.


Share this post
 • Share to Facebook
 • Share to Twitter
 • Share to Google+
 • Share to Stumble Upon
 • Share to Evernote
 • Share to Blogger
 • Share to Email
 • Share to Yahoo Messenger
 • More...

9 komentarze

 1. dobrze a jaki koszt w porownaniu do metalowych???

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie mam kalkulacji, ale zapewne w rachunku ciągnionym niższy i to znacznie. Po pierwsze betonowe kręgi+kruszywo przetrwają może i 100 lat, a metalowe już są wymieniane np. przy Al. Armii Krajowej (skorodowane i zniszczone)

   Usuń
 2. Wkomponowują się w otoczenie tworząc ścianę zieleni: http://www.akerpol.pl/bariery-halasu.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czy gdzieś w Warszawie są takie zainstalowane?

   Usuń
 3. Te betonowe kloce takim retro-Gierkiem zajeżdżają ;) a tak a poważnie niestety mamy grodzone osiedla, odgrodzone ekranami od dróg do nich prowadzących. Cóż.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dobry pomysł z tymi kręgami, tym bardziej, że w założeniu mają być obrośnięte zielenią. Minus to chyba taki, że zajmują sporo miejsca i nie wszędzie da się je ustawić.

  OdpowiedzUsuń
 5. Jestem za! Nienawidzę tych piekielnych ekranów i jako pieszy, i jako rowerżysta i jako kierowiec. Syf, ohyda i koszt!

  OdpowiedzUsuń
 6. nie no bez jaj panowie kiblami betonowymi znaczy szambami metalowymi chcecie odgradzać ulice. Uważam że w mieście powinno się tak jak na zachodzie dążyć do niebudowania ekranów tylko zastosowania cichego asfaltu pasu zieleni może nasadzenie drzew ale tez nie w takiej ilości zeby nie było nic widać. ograniczenie predkości i cichy asfalt wystarczy a komu za głośno to za miasto niech sie wyprowadzi za swoje mieszkanie w miescie kupi dom na wsi gdzie bedzie miał cisze.

  OdpowiedzUsuń
 7. Podoba mi sie zielen ma tych scianach.

  OdpowiedzUsuń

:) :-) :)) =)) :( :-( :(( :d :-d @-) :p :o :>) (o) [-( :-? (p) :-s (m) 8-) :-t :-b b-( :-# =p~ :-$ (b) (f) x-) (k) (h) (c) cheer

 
© 2012 - Warszawista
Designed by BlogThietKe Cooperated with Duy Pham
Released under Creative Commons 3.0 CC BY-NC 3.0
Posts RSSComments RSS
Back to top