niedziela, 7 kwietnia 2013

Wodozbiór górujący nad ogrodem Saskim.

Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że zima w końcu nas opuści, więc zapraszam na ostatni tej zimy ... mam taką nadzieję ... spacer po parku. Tym razem po parku Saskim. Park Saski, a właściwie Ogród Saski to jeden z najstarszych parków w Polsce. To miejsce pamięta jeszcze czasy Rzeczpospolitej Obojga Narodów.

Na terenie ogrodu znajduje się wiele interesujących obiektów, ale szczególną uwagę chciałbym zwrócić na wodozbiór czyli wieżę ciśnień pierwszych wodociągów warszawskich. Wodozbiór został zaprojektowany przez Henryka Marconiego. Obiekt ma kształt rotundy i wzorowany był na świątyni Westy w Tivoli.

Woda do zbiornika w wieży ciśnień była pompowana ze stacji, która znajdowała się  na Powiślu. Ze zbiornika wodozbioru woda spływała grawitacyjnie rurami do sieci zdrojów ulicznych oraz do fontann w Ogrodzie Saskim, na placu Teatralnym, przy kolumnie Zygmunta oraz na Rynku Starego Miasta. Z czterech fontann do dnia dzisiejszego pozostała jedna na terenie ogrodu, która również jest projektem Henryka Marconiego.

Ogród Saski

Ogród Saski

Ogród Saski

Ogród Saski

Ogród Saski
Jowisz

Ogród Saski
Wenus

Ogród Saski

Ogród Saski

Ogród Saski

Ogród Saski

Wodozbiór wg. projektu Marconiego

Ogród Saski

Ogród Saski

Ogród Saski

Ogród Saski
Share this post
 • Share to Facebook
 • Share to Twitter
 • Share to Google+
 • Share to Stumble Upon
 • Share to Evernote
 • Share to Blogger
 • Share to Email
 • Share to Yahoo Messenger
 • More...

4 komentarze

 1. elegancko tam, tylko szkoda, że pomazany ten wodozbiór :(

  OdpowiedzUsuń
 2. Marconi to się w ogóle naprztykał tych wodopojów i wytrysków. Dobrze, że się co nieco zachowało do dnia dzisiejszego.

  A tych gnojów, którzy zamazują wieżę ciśnień, wrzuciłbym do oczyszczalni ścieków. Tonąc, słuchaliby Krystyny Giżowskiej.

  OdpowiedzUsuń
 3. @lv - to robota wandali, którym wydaje się, że są kibicami Legii

  @Marcin - to jest mniej więcej granica, gdzie styka się strefa kibiców Polonii i Legii i zrobili sobie w tym miejscu wymianę poglądów na własny temat. Ten typ zwany kibolem tak ma.

  Szkoda, że nikt do tej pory nie pomyślał, aby przywrócić fontannę na Rynku Starego Miasta. To by była atrakcja, a nie te drewniane budy ustawiane przy każdej okazji. Marzy mi się w Warszawie fontanna jak di Trevi w Rzymie. Najlepiej na placu Piłsudskiego, albo na placu Defilad.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Plac Defilad z gigantyczną fontanną zamiast parkingu? Hm, to by było coś.

   Usuń

:) :-) :)) =)) :( :-( :(( :d :-d @-) :p :o :>) (o) [-( :-? (p) :-s (m) 8-) :-t :-b b-( :-# =p~ :-$ (b) (f) x-) (k) (h) (c) cheer

 
© 2012 - Warszawista
Designed by BlogThietKe Cooperated with Duy Pham
Released under Creative Commons 3.0 CC BY-NC 3.0
Posts RSSComments RSS
Back to top