Na terenie ogrodu znajduje się wiele interesujących obiektów, ale szczególną uwagę chciałbym zwrócić na wodozbiór czyli wieżę ciśnień pierwszych wodociągów warszawskich. Wodozbiór został zaprojektowany przez Henryka Marconiego. Obiekt ma kształt rotundy i wzorowany był na świątyni Westy w Tivoli.
Woda do zbiornika w wieży ciśnień była pompowana ze stacji, która znajdowała się na Powiślu. Ze zbiornika wodozbioru woda spływała grawitacyjnie rurami do sieci zdrojów ulicznych oraz do fontann w Ogrodzie Saskim, na placu Teatralnym, przy kolumnie Zygmunta oraz na Rynku Starego Miasta. Z czterech fontann do dnia dzisiejszego pozostała jedna na terenie ogrodu, która również jest projektem Henryka Marconiego.
Jowisz |
Wenus |
Wodozbiór wg. projektu Marconiego |
elegancko tam, tylko szkoda, że pomazany ten wodozbiór :(
OdpowiedzUsuńMarconi to się w ogóle naprztykał tych wodopojów i wytrysków. Dobrze, że się co nieco zachowało do dnia dzisiejszego.
OdpowiedzUsuńA tych gnojów, którzy zamazują wieżę ciśnień, wrzuciłbym do oczyszczalni ścieków. Tonąc, słuchaliby Krystyny Giżowskiej.
@lv - to robota wandali, którym wydaje się, że są kibicami Legii
OdpowiedzUsuń@Marcin - to jest mniej więcej granica, gdzie styka się strefa kibiców Polonii i Legii i zrobili sobie w tym miejscu wymianę poglądów na własny temat. Ten typ zwany kibolem tak ma.
Szkoda, że nikt do tej pory nie pomyślał, aby przywrócić fontannę na Rynku Starego Miasta. To by była atrakcja, a nie te drewniane budy ustawiane przy każdej okazji. Marzy mi się w Warszawie fontanna jak di Trevi w Rzymie. Najlepiej na placu Piłsudskiego, albo na placu Defilad.
Plac Defilad z gigantyczną fontanną zamiast parkingu? Hm, to by było coś.
Usuń