niedziela, 15 lipca 2012

Plac Defilad jakiego dawno nie widziano.

Od ponad 20 lat Plac Defilad w Warszawie ciągle jest zajęty przez rożnego rodzaju prowizoryczne budynki i budowle. Od kilku lat część z prowizorycznych budynków zniknęła z Placu Defilad, ale to miejsce non stop zajęte było przez parkingi samochodowe. Dopiero decyzja o otwarciu strefy kibica Euro 2012 wokół Pałacu Kultury i Nauki spowodowała, że Plac został "przywrócony" do stanu z czasów PRL. Jednak kilka dni temu, po demontażu całej strefy kibica oczom mieszkańców Warszawy i odwiedzających ukazał się ogrom wolnej przestrzeni, jaki zajmuje niezabudowany teren przed Pałacem od strony ulicy Marszałkowskiej. 


Taki widok zapewne nie utrzyma się długo i znowu zapanuje nad tym terenem prowizorka i chaos


Plac Defilad w Warszawie - trybuna z orłem bez korony, przed którą w czasach PRL przyjmowano defilady i marsze.

Plac Defilad powstał wraz z Pałacem Kultury i Nauki w 1955 w miejscu, które poprzednio zajmowały w całości lub we fragmentach ulica Chmielna, Sienna, Śliska, Zielna, Wielka i Złota.

Od 1989 roku nieprzerwanie trwa dyskusja nad zagospodarowaniem Placu Defilad i otoczenia Pałacu Kultury. Przeprowadzono wiele konkursów, ale wiążących  decyzji co dalej z placem nie ma do tej chwili.

2011 władze Warszawy zapowiedziały utworzenie specjalnego zespołu ds. zagospodarowania placu. Czy zespół działa ? 

Plac Defilad należy potraktować całościowo i powinien powstać spójny projekt urbanistyczno architektoniczny. Są niestety pomysły, aby miasto sprzedało swoje działki. Jeżeli zwycięży to drugie rozwiązanie, to chaos zapanuje nad tym terenem.

Teren na którym znajduje się Plac w części należy do miasta, a w części do osób prywatnych (16 działek zabranych po wojnie dekretem Bieruta)

W bezpośrednim sąsiedztwie Placu Defilad znajduje się Zarząd Budowy Metra, który mieści się w prowizorycznych kontenerach. Jak by na to nie patrzeć, jest to kontynuacja dotychczasowej zabudowy na tym terenie.

Share this post
  • Share to Facebook
  • Share to Twitter
  • Share to Google+
  • Share to Stumble Upon
  • Share to Evernote
  • Share to Blogger
  • Share to Email
  • Share to Yahoo Messenger
  • More...

0 komentarze

:) :-) :)) =)) :( :-( :(( :d :-d @-) :p :o :>) (o) [-( :-? (p) :-s (m) 8-) :-t :-b b-( :-# =p~ :-$ (b) (f) x-) (k) (h) (c) cheer

 
 
© 2012 - Warszawista
Designed by BlogThietKe Cooperated with Duy Pham
Released under Creative Commons 3.0 CC BY-NC 3.0
Posts RSSComments RSS
Back to top