U zbiegu ulic Grochowskiej i Olszynki Grochowskiej znajduje się pętla tramwajowa Gocławek. Została uruchomiona 1 listopada 1925 roku w związku z utworzeniem linii nr 24 łączącej Gocławek z Placem Trzech Krzyży. Tramwaje linii nr 24 jeżdżą tą linią do chwili obecnej. Oprócz linii nr 24 (Nowe Bemowo-Gocławek) pętla obsługuje jeszcze linie nr 9 (Okęcie-Gocławek) i 3 (Annopol-Gocławek). Na pętli Gocławek zachowało się sporo elementów przedwojennej infrastruktury pętli, między innymi słupy podtrzymujące sieć trakcyjną. Słupy zwieńczone są zdobionymi głowicami.
Pętla tramwajowa Gocławek to najdalej na wschód wysunięta pętla tramwajowa w Polsce. Współrzędne: pętli tramwajowej Gocławek to 52°14'16"N i 21°7'9"E
Czy istnieją w Polsce linie tramwajowe położone bardziej na wschód od Warszawy? Z tego, co udało mi się ustalić to nie, ale pewności nie mam. W takim przypadku, to byłyby również najdalej wysunięte na wschód tory tramwajowe w Polsce.
Warto o tym wspomnieć, bo wszelkie znaki płynące z warszawskiego Ratusza mówią, że ten rekord nie utrzyma się już długo. Istnieją plany wybudowania wieżowca u zbiegu ul. Płowieckiej, Ostrobramskiej i Marsa i przedłużenia linii tramwajowej z pętli Gocławek o pół kilometra do nowego węzła przesiadkowego, który miałby znajdować się w podziemiach tego wieżowca. Póki co, pętla na Gocławku dzierży ten niecodzienny rekord.
Dziekuje za zdjęcia. Strasznie dawno tam nie byłam.
OdpowiedzUsuńA w Piasecznie macie do obejrzenia najdluzsza linie tramwajowa :)
OdpowiedzUsuń