czwartek, 14 listopada 2013

Wojna sacrum i profanum?

W styczniu pisałem na blogu o nowych symbolach Warszawy. Jak widać, po tęczy z placu Zbawiciela nowe symbole ciągle wzbudzają "zapalczywe" emocje. Tęcza zapłonęła 11 listopada po raz czwarty. Czy to już otwarta wojna sacrum i profanum? 

To smutne, że coś tak magicznego, jak tęcza stała się kolejną "kością" niezgody w tak zatomizowanym polskim społeczeństwie. Chyba wszystkim przyda się kubeł zimnej wody na rozpalone ...
Tęcza z placu Zbawiciela
Zdjęcie z Google+ Warszawa
 Tęcza z placu Zbawiciela
Tęcza z placu Zbawiciela

Tęcza z placu Zbawiciela

Tęcza z placu Zbawiciela

Tęcza z placu Zbawiciela
[zdjęcia wykonane 12 listopada 2013 roku]
Share this post
 • Share to Facebook
 • Share to Twitter
 • Share to Google+
 • Share to Stumble Upon
 • Share to Evernote
 • Share to Blogger
 • Share to Email
 • Share to Yahoo Messenger
 • More...

10 komentarze

 1. Twórcy i ci, którzy wydali zgodę na tę instalację powinni się liczyć z konsekwencjami. Wiadomo, że taki obiekt będzie budził kontrowersje, a warszawiaków nikt nie zapytał o zdanie. Nie wszystkim się ona podoba i niektórzy w dość dosadny sposób (po raz czwarty!) dali o tym do zrozumienia. Prezydent Warszawy zapowiedziała, że tęcza zostanie odbudowana, zatem nie dziwię się, jeśli zostanie spalona po raz piąty. Niektórzy wciąż nie potrafią zrozumieć, że kogoś może to razić oraz że plac przed kościołem to nie jest miejsce na tego typu instalacje. Nie jestem zwolennikiem burd czy agresji ale przyznaję rację osobom, które podpaliły ten "rekwizyt". Nie możemy pozwolić, żeby jakieś mniejszości wchodziły nam na głowę. Od jakiegoś czasu media bombardują nas prawami gejów itp. Rzygam tym.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Instalacja w tym miejscu wzbudza oburzenie u bardzo wielu osób, ale obecny plac Zbawiciela to miejsce oblegane przez hipsterów i lanserów lub jak ktoś woli kosmopolitów (nie odbieram hipsterom tego, że są patriotami). Gdyby HGW kierowała się zdrowym rozsądkiem, to znaleziono by dobre rozwiązanie, ale raczej będzie tylko eskalacja. Już jutro może być dalszy ciąg, bo zapowiedziana jest demonstracja zwolenników tęczy, a potem na tęczowo ma zapłonąć nasz ukochany Pajac.

   Usuń
 2. Jednak to nadal jest pl. Zbawiciela, przy którym stoi kościół. Tęcza, do niedawna radosny i dobrze się wszystkim kojarzący symbol przywłaszczyły sobie środowiska LGBT. Kościół i jego otoczenie to nie jest miejsce na promocję homoseksualizmu. Tego w ogóle nie powinno się promować (przecież jest to sprzeczne z naturą, więcej argumentów nie zamierzam teraz przytaczać).
  Renowacja tęczy, dwa dni przed świętem 11 listopada pochłonęła 70 TYSIĘCY ZŁOTYCH. Wszystko to z naszych podatków. Czy naprawdę nie można było tych pieniędzy inaczej spożytkować? Po raz kolejny HGW chce wrzucić nasze pieniądze w błoto.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jednak bym nie przesadzał z tym przywłaszczaniem tęczy. Jeżeli już chodzi o skojarzenia to, jak dla mnie, była i jest symbolem muzyki reagge i tak pozostanie.

   Usuń
 3. Dla mnie tęcza pozostanie zawsze tęczą. Wiele osób może to jednak interpretować inaczej. Autorka instalacji oraz władze miasta przekonują, że tęcza jest symbolem tolerancji i otwarcia Polski. Wobec czego...? Wiadomo, co autorka miała na myśli.

  OdpowiedzUsuń
 4. " Kościół i jego otoczenie to nie jest miejsce na promocję homoseksualizmu" - tak, ostatnio są tam inne promocje.

  OdpowiedzUsuń
 5. Tęcza jest super. Powinna być odnawiana.
  hanula1950

  OdpowiedzUsuń
 6. Pierwsze zdjęcie bardzo ładnie wyszło.

  OdpowiedzUsuń
 7. Tęcza mi się podobała. Jakaś odmiana od pomników ku czci śmierci i smutku. Cóż, nie da się dogodzić wszystkim obywatelom, a każdy wobec siebie jest równy. Niektórym ciężko nadal to zrozumieć i zaakceptować.

  OdpowiedzUsuń

:) :-) :)) =)) :( :-( :(( :d :-d @-) :p :o :>) (o) [-( :-? (p) :-s (m) 8-) :-t :-b b-( :-# =p~ :-$ (b) (f) x-) (k) (h) (c) cheer

 
 
© 2012 - Warszawista
Designed by BlogThietKe Cooperated with Duy Pham
Released under Creative Commons 3.0 CC BY-NC 3.0
Posts RSSComments RSS
Back to top