niedziela, 17 listopada 2013

Wstrzymano budowę biurowca na Starym Mieście z powodu ... bliskiego pokrewieństwa ...

Budowa przy ulicy Podwale 1Gdy 14 września bieżącego roku umieściłem na blogu wpis o wyciętych drzewach  przy ulicy Santorskiej i Miodowej na Starym Mieście nie przypuszczałem, że budowa biurowca w tym miejscu wywoła takie reperkusje. Okazuje się, że teren w najbliższym sąsiedztwie planowanej budowy to obszar wpisany do rejestru Światowego Dziedzictwa UNESCO. Problemem okazała się niedoprecyzowana granica chronionego obszaru. Przeciwnicy budowy twierdzą, że elewacja budynku jest w zastrzeżonym obszarze, a inwestor twierdzi, że granicą jest środek ulicy Senatorskiej.

Budowa przy ulicy Podwale 1Ponieważ istnieje realne zagrożenie usunięcia obszaru Starego Miasta z rejestru UNESCO, co byłoby kompromitacją nie tylko dla władz Warszawy, więc Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz podjęła decyzję o wznowieniu postępowania o wydanie pozwolenia na budowę dla inwestycji przy ulicy Podwale 1. W związku z tym procedura wydania decyzji pozwolenia na budowę będzie rozpatrywany od początku, a obecna decyzja została wstrzymana na czas trwania nowego postępowania. Jako przyczynę podjęcia takiej decyzji Prezydent Gronkiewicz-Waltz podała fakt nie poinformowania przełożonych przez naczelniczkę Wydziału Architektury Urzędu Dzielnicy, która wydała decyzję pozwolenia na budowę, o bliskim pokrewieństwie z jednym z architektów - autorów projekt budynku.

Obecnie teren jest ogrodzony, a wykonawca postawił tymczasowy budynek zaplecza budowy. Co będzie dalej? Zapewne wykonawca zejdzie z budowy, a tymczasowy parking zostanie "zastąpiony" przez tymczasowe ogrodzenie i status quo tego obszaru zostanie zachowane. Tylko co takie status quo rozwiązuje?

Budowa przy ulicy Podwale 1

Budowa przy ulicy Podwale 1

Budowa przy ulicy Podwale 1
Share this post
 • Share to Facebook
 • Share to Twitter
 • Share to Google+
 • Share to Stumble Upon
 • Share to Evernote
 • Share to Blogger
 • Share to Email
 • Share to Yahoo Messenger
 • More...

5 komentarze

 1. Nie ma jak ludziom dogodzić. Zaczęli budować - źle. Przestali budować - też źle... :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Ta szara elewacja na pierwszym zdjęciu jest całkiem, całkiem.

  OdpowiedzUsuń
 3. Parking był super. Zdobił Stare Miasto. Dlaczego nie został wpisany na listę zabytków?

  OdpowiedzUsuń
 4. Inwestycja wyglądała nawet ciekawie na projekcie :-) tylko brzydko została zatwierdzona :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Fajnie wygląda ten zarośnięty stary chodnik.. Aż odwiedzę to miejsce w najbliższym czasie.

  OdpowiedzUsuń

:) :-) :)) =)) :( :-( :(( :d :-d @-) :p :o :>) (o) [-( :-? (p) :-s (m) 8-) :-t :-b b-( :-# =p~ :-$ (b) (f) x-) (k) (h) (c) cheer

 
 
© 2012 - Warszawista
Designed by BlogThietKe Cooperated with Duy Pham
Released under Creative Commons 3.0 CC BY-NC 3.0
Posts RSSComments RSS
Back to top