sobota, 11 stycznia 2014

Warszawskie Wilno z Ostrą Bramą

Osiedle Wilno w Warszawie
Wilno w Warszawie? Zapewne nie jest to miejsce znane mieszkańcom Warszawy. Nic w tym dziwnego, bo mało kto ma potrzebę, nie mówiąc o ochocie, aby zapuszczać się w przemysłowe tereny Targówka. Elsnerów, bo właśnie tutaj powstaje warszawskie Wilno, od lat zarezerwowany był dla budownictwa przemysłowego. Obecnie już tak nie jest. Wszystko za sprawą zmiany planu zagospodarowania przestrzennego znacznej części Targówka.

Budowę osiedla Wilno rozpoczęto w 2010 roku. Osiedle budowane jest według planu architektonicznego, nawiązującego do architektury wileńskiej. Również nazewnictwo domów, ulic i placów Osiedla Wilno inspirowane jest Wilnem. Centrum osiedla stanowi plac Ostrej Bramy, a głównymi ulicami są ulica Wierna i ulica Zamkowa. Reminiscencje wileńskie widać też w nazwach nadawanych budynkom ... Zaułek Bernardyński, Zaułek Świętomarciński, Kwartał Uniwersytecki, Sawicz, Zaułek Literacki, Altaria.

Osiedle Wilno w Warszawie

Osiedle Wilno w Warszawie

Osiedle Wilno w Warszawie

Osiedle Wilno w Warszawie

Osiedle Wilno w Warszawie

Osiedle Wilno w Warszawie

Osiedle Wilno w Warszawie
[zdjęcia wykonano 28 grudnia 2013 roku]
Share this post
 • Share to Facebook
 • Share to Twitter
 • Share to Google+
 • Share to Stumble Upon
 • Share to Evernote
 • Share to Blogger
 • Share to Email
 • Share to Yahoo Messenger
 • More...

6 komentarze

 1. Hm... byłem w Wilnie, ale poza nazewnictwem nie widzę jakiegoś specjalnego podobieństwa...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Osiedle jest jeszcze w trakcie realizacji. Oczywiście podobieństwa do wileńskiej Starówki nie można oczekiwać, ale użycie samego nazewnictwa jest ciekawym pomysłem. Na pewno dobrym pomysłem marketingowym.

   Usuń
 2. Podobieństwa brak. Jakiś handlowiec pewnie wymyślił, że tak lepiej będzie się sprzedawało i pismaki mają tanią sensację (głupawkę)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nikt nie oczekuje fizycznego odwzorowania substancji miejskiej, bo to nie ma sensu. Biel. Cisza. Małe uliczki. To jest podobieństwo.

   Użycie polskich nazw z Wilna to jest zarzut? Czy to kogoś obraża? Tam już ich nie ma, więc są na Elsnerowie. Może następnym osiedlem będzie mały Paryż lub Londyn w Warszawie.

   Usuń
  2. "Tam już ich nie ma, więc są na Elsnerowie" - ależ one tam są. Dopóki istnieją te miejsca, dopóty istnieją ich polskie nazwy.
   Muszę się wybrać na to Wilno, wygląda na zdjęciach lepiej niż większość nowej mieszkaniówki. Pozytywnie mnie też zaskoczyło osiedle przy ulicy Kwatery Głównej, mniej więcej w Twoich rejonach.

   Usuń
 3. Nie lubie Wilna, nie podobalo mi sie tam. Bardzo chetnie zamieszkalabym na osiedlu paryskim ;)

  OdpowiedzUsuń

:) :-) :)) =)) :( :-( :(( :d :-d @-) :p :o :>) (o) [-( :-? (p) :-s (m) 8-) :-t :-b b-( :-# =p~ :-$ (b) (f) x-) (k) (h) (c) cheer

 
 
© 2012 - Warszawista
Designed by BlogThietKe Cooperated with Duy Pham
Released under Creative Commons 3.0 CC BY-NC 3.0
Posts RSSComments RSS
Back to top