sobota, 20 lipca 2013

Ukryte szczegóły mostu Łazienkowskiego - LXIX Akcja GTWb.

Most Łazienkowski
Najważniejszym elementem Trasy Łazienkowskiej jest przeprawa przez Wisłę, czyli most Łazienkowski. Ten czwarty, licząc według  kolejności budowy, most w Warszawie został oddany do użytku 22 lipca 1974 roku. Przez okres 17 lat do 1998 roku most nosił nazwę im. gen. Zygmunta Berlinga. Większość warszawiaków i tak nie używała tej nazwy. To zawsze, aż do dzisiaj był i jest most Łazienkowski. 

Most Łazienkowski to główna przeprawa drogowa w Warszawie. Mało kto po nim spaceruje i podziwia to dzieło polskiej inżynierii drogowej z lat 70. ubiegłego wieku. Jednak, gdyby ktoś znalazł odrobinę czasu na zwiedzanie mostu, to w pierwszej kolejności rzuci się w oczy fatalny stan techniczny konstrukcji żelbetowej mostu. Nie będę tego opisywał, bo wszystko widać na zamieszczonych poniżej zdjęciach. 

Most ŁazienkowskiJednak w prawdziwe osłupienie wprawiła mnie tablica z nazwą mostu. Zgodnie z tą tablicą jest to most Berlinga. Nie zaglądałem w każde możliwe miejsce, ale nie znalazłem nigdzie tablicy informującej, że jest to most Łazienkowski. 

Jeżeli ktoś wie, gdzie znajdują się ukryte szczegóły dotyczące aktualnej nazwy mostu, to będę wdzięczny za informację. W każdym razie to zadziwiające, że w 1998 roku trwała ożywiona dyskusja nad nową nazwą mostu (były propozycja nadania nazwy im. gen. Maczka i Bohaterów Monte Cassino),a do dzisiaj osoby niezorientowane mogą dowiedzieć się, że jest to most Berlinga. 


Most Łazienkowski

Most Łazienkowski


Widok na Wisłę z mostu ŁazienkowskigoTablica informująca, że jest to most Berlinga
Widok na Wisłę z mostu Łazienkowskigo

Widok na Stadion Narodowy z mostu Łazienkowskigo
[zdjęcia wykonano 16 czerwca 2013 roku]
Share this post
 • Share to Facebook
 • Share to Twitter
 • Share to Google+
 • Share to Stumble Upon
 • Share to Evernote
 • Share to Blogger
 • Share to Email
 • Share to Yahoo Messenger
 • More...

11 komentarze

 1. Ilekroć zdarzyło mi się ostatnimi czasy przechodzić lub przejeżdżać na rowerze pod Mostem Łazienkowskim lub jego estakadami, zawsze przyglądałem się, czy coś mi nie spadnie na głowę.
  A z nazwą to trochę tak jak z pomnikiem Berlinga. Miał być zlikwidowany a nadal jest.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawe info na temat mostu. Nie myślałem, że jest w tak kiepskim stanie. Patrząc na pierwsze zdjęcie w pierwszej chwili pomyślałem, że to jakaś grafika. : p

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest w kiepskim stanie, ale nie zawali się. W tamtych latach nie żałowali stali zbrojeniowej. Most zapewne jest "przezbrojony".

   Usuń
 3. Tak samo, jak nikt nie używał nazwy "most Berlinga", tak teraz nikt nie używa nazwy "most Skłodowskiej-Curie". Ciekawe, ile osób kojarzy zaś nazwe "most Toruński"?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co do mostu Skłodowskiej to nie byłbym taki pewny, że ta nazwa nie przyjmie się. Nazwa most Grota przyjęła się. Stosowne tablice są umieszczone na betonowych podporach mostu. Natomiast chyba nigdzie na moście Grota nie ma tablic z nazwą most Toruński.

   Usuń
  2. H_Piotr, wśród moich znajomych używamy nazwy Most Północny - i wszyscy wiedzą, o co chodzi :)

   Usuń
 4. Aleja "Solidarności" miejscami dalej ma starą nazwę. Choćby tutaj: http://foto-kronika.pl/?p=424, więc i Berling mógł się ostać.

  OdpowiedzUsuń
 5. Hmmm ladna nazwa Most Berlinga :) A co do Mostu Północnego, nigdy nie nazwe go mostem Sklodowskiej-Curie...

  OdpowiedzUsuń
 6. W jakich rejonach świata nadal buduje się mosty łatwopalne. I w dodatku nie wprowadza się zakazu używania otwartego ognia (jak przy stacji benzynowej ?)
  Może dało by się wykorzystać jeszcze bardziej ekologiczne materiały jak trzcinę i sitowie ?

  OdpowiedzUsuń
 7. Na pewno długo się z niego nie skorzysta...

  OdpowiedzUsuń

:) :-) :)) =)) :( :-( :(( :d :-d @-) :p :o :>) (o) [-( :-? (p) :-s (m) 8-) :-t :-b b-( :-# =p~ :-$ (b) (f) x-) (k) (h) (c) cheer

 
© 2012 - Warszawista
Designed by BlogThietKe Cooperated with Duy Pham
Released under Creative Commons 3.0 CC BY-NC 3.0
Posts RSSComments RSS
Back to top