wtorek, 11 czerwca 2013

Smyk zakończył działalność w budynku dawnego Cedete.

Dzisiaj był ostatnim dniem, w którym w budynku dawnego CDT funkcjonował Smyk. Budynek został zbudowany w latach 1948-1952. Projektantami lampionu oświetlającego Warszawę byli  Zbigniew Ihnatowicz i Jerzy Romański. Pewnie niektórzy z nas pamiętają  neon w kształcie spirali i taras z widokiem na Aleje Jerozolimskie. W 1975 roku w budynku wybuchł pożar. Przerwa trwała aż dwa lata. Cedet powrócił do Warszawy w 1977 roku już jako Smyk.

Obiekt od 2011 roku ma nowego właściciela, który postanowił przeprowadzić modernizację budynku. W ten sposób zakończył swoją działalność jeden z kultowych sklepów Warszawy. Smyk to cześć mojego dzieciństwa. Pamiętacie "telefoniczne bajki"? 


Share this post
 • Share to Facebook
 • Share to Twitter
 • Share to Google+
 • Share to Stumble Upon
 • Share to Evernote
 • Share to Blogger
 • Share to Email
 • Share to Yahoo Messenger
 • More...

15 komentarze

 1. No i w sumie dobrze, że odremontują budynek, bo mimo całej sympatii do Smyka - śmierdziało w nim niemożebnie :-(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czas tutaj zatrzymał się już dawno. Wróble ćwierkają, że po remoncie przybędzie kolejny ekskluzywny sklep lub biurowiec.

   Usuń
 2. Nie szkoda mi. Oby po remoncie wróciła architektoniczna świetność tego budynku sprzed pożaru.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niewątpliwie będzie to inny obiekt, ale w powrót do architektonicznej świetności Cedete to trudno uwierzyć. Będzie to kolejna niedostępna dla ogółu biurowa twierdza.

   Usuń
 3. Nigdy nie lubiłem tego Smyka, bo zawsze byłem tam ciągany na zakupy wszelkiego szajsu ubraniowego made in PRL. I te napisy na wystawie typu "Witaj szkoło!". Brrr!
  A na poważnie - obstawiam, że to będzie biurowiec ze sklepem w przyziemiu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Znam ten stan, ale to już tylko wspomnienia.

   Usuń
 4. Jak słyszałem, właściciel budynku jest belgijski, więc mam pewne obawy, czy czegoś nie sknoci. Nie mam najlepszych doświadczeń z pobytu w Brukseli.

  OdpowiedzUsuń
 5. No popatrz, a ja właśnie dziś chciałem tam pojechać uwiecznić...

  Ale i tak dużo bardziej żałuję, że nie zdążyłem sfotografować wnętrz Supersamu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po zburzenie w 2006 Supersamu na placu Unii Lubelskiej, teraz kolej na Uniwersam Grochów. Rozbiórka od stycznia 2014?

   Usuń
  2. W zeszłym tygodniu rozmawiałem z kasjerem z części przemysłowej na piętrze. Według niego, ten termin wcale nie jest taki pewny. Wszystko może się potoczyć jak po poprzednich wiadomościach, że rozbiórka już tuż, tuż, a potem nic się nie działo.

   Usuń
 6. Cieszyłam się z Traffic'a w Arce, ale Smyka mi szkoda. Kupiłam tam pierwszego Game Boy'a Classic (szara cegła). Trójkąt Smyk - 5-10-15 i jeszcze coś obok to była zakupowa trasa mojego dzieciństwa, czasem jeszcze Junior. Widok z McD's na Burger Kinga również wrył mi się w pamięć, ehhh. Może jednak nie będzie tak źle, chociaż np. Galerię Centrum zmarnowano :/

  OdpowiedzUsuń
 7. Żebyście się nie zdziwili będzie tak jak w budynku po dawnej "Chemii" na Brackiej 11/13 jest nowy sklep firmowych marek tylko kogo stać tam wejść. Po cedecie będą nowoczesne biurowce z niewielką częścią handlową.Tylko czy te stare domy wytrzymają tą rozbudowę

  OdpowiedzUsuń
 8. Ten Smyk to czesc mojego dziecinstwa. Ubranka i zabawki mialam tam kupowane i teraz swojej corce tez kupuje w Smyku, tyle ze przez internet. Smyk Megastore w M1 nie oddaje klimatu tego starego Smyka. Chcialabym, zeby wrocil na to miejsce, ten sklep byl magiczny... No i McDonald na parterze, BurgerKing po drugiej stronie ulicy... Bajka dla dziecka :)

  OdpowiedzUsuń
 9. popłakałam sie gdzies uciekły te lata nawet nie wiem gdze i kiedy smyk to magia tamtych lat tylko rocznik 70 - 80 to rozumie

  OdpowiedzUsuń

:) :-) :)) =)) :( :-( :(( :d :-d @-) :p :o :>) (o) [-( :-? (p) :-s (m) 8-) :-t :-b b-( :-# =p~ :-$ (b) (f) x-) (k) (h) (c) cheer

 
© 2012 - Warszawista
Designed by BlogThietKe Cooperated with Duy Pham
Released under Creative Commons 3.0 CC BY-NC 3.0
Posts RSSComments RSS
Back to top