sobota, 15 marca 2014

Park im. Obwodu Praga Armii Krajowej ... a może to tylko wielkomiejski skwer?

Niewielki, kameralny park im. Obwodu Praga Armii Krajowej znajdziecie w kwadracie ulic: Grochowska, Podskarbińska, Kobielska i Weterynaryjna. 

W 2006 roku teren ogrodzono i poddano gruntownej rewitalizacji. Praktycznie wszystko jest tutaj nowe. 

Potrzeba jeszcze wielu lat, aby można mówić o tym miejscu, że jest to prawdziwy park.

Jak dla mnie za dużo w tym miejscu wolnej przestrzeni. To jest piękny wielkomiejski skwer, ale żeby od razu park?

[ zdjęcia z 25 lutego 2014 roku ]
Share this post
 • Share to Facebook
 • Share to Twitter
 • Share to Google+
 • Share to Stumble Upon
 • Share to Evernote
 • Share to Blogger
 • Share to Email
 • Share to Yahoo Messenger
 • More...

4 komentarze

 1. W Brukseli jest taki park "Georges Henri", który powstał na miejscu cmentarza, nawet część alejek jest wyłożona płytami nagrobnymi (sic!). Ma bramę w podobnym stylu. Taka między nimi różnica, że akurat w tamtym brukselskim parku nie ma tylu Cyganów, ilu tutaj, choć generalnie Cyganów w stolicy Belgii nie brak.

  OdpowiedzUsuń
 2. Brama jest, z tego co kojarzę, recyklingiem z lewego brzegu Za dużo wolnej przestrzeni jak na park??? A jakby pieprznąć McDonald's w środku? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, brama z ulicy Wilczej, potem gdzieś po prawej stronie niszczała, aż w końcu została wykorzystana. A park fajny, i podobno grillować tam wolno :)

   Usuń
 3. Brama ta już dawno znalazła się w kręgu moich zainteresowań. Jedna z moich koleżanek ze szkoły średniej (1979 - 1983) mieszkała w budynku Szaserów 63. Zdarzało mi się u niej bywać co jakiś czas. Czasami chodziłem na piechotę, czasami podjeżdżałem tramwajem do pl. Szembeka. Ostatni odcinek zawsze pokonywałem tą samą trasą. Ul. Chłopickiego od ul. Grochowskiej do ul. Szaserów i następnie w prawo po południowej (nieparzystej) stronie ul. Szaserów. Za każdym razem mijałem posesję Szaserów 67. Właśnie tam znajdowała się widoczna na zdjęciach brama. Zwróciłem na nią uwagę, ponieważ bardzo wyraźnie kontrastowała z okolicznymi płotami, bramami, furtkami. Już wtedy była w opłakanym stanie. Brakowało jej jednego skrzydła (wydaje mi się, że lewego).
  Brama ta została wykonana w zakładzie kowalskim Romana Szewczykowskiego przy ul. Wolskiej 40. Wydaje mi się, że jakiś czas temu stuknęła jej setka.
  Park po rewitalizacji stracił trochę w moich oczach. Wynika to ze wspomnień związanych z tym miejscem. Na pewno pojawi się na moim blogu właśnie ze względu na wspomnienia, zwłaszcza jedno z okresu drugiej klasy szkoły podstawowej..
  Na zakończenie dodam, że dla mnie to już zawsze będzie Park im. H. Sawickiej (krótki epizod z Romanem Dmowskim pomijam). Dla mojego ojca był to z kolei zawsze targ zwierzęcy.

  OdpowiedzUsuń

:) :-) :)) =)) :( :-( :(( :d :-d @-) :p :o :>) (o) [-( :-? (p) :-s (m) 8-) :-t :-b b-( :-# =p~ :-$ (b) (f) x-) (k) (h) (c) cheer

 
© 2012 - Warszawista
Designed by BlogThietKe Cooperated with Duy Pham
Released under Creative Commons 3.0 CC BY-NC 3.0
Posts RSSComments RSS
Back to top