czwartek, 20 marca 2014

Bariera dla powrotu do historycznych nazw - LXXVII akcja GTWb

Odbudowa Warszawy ze zniszczeń wojennych spowodowała olbrzymie zamieszanie w przestrzeni miejskiej Śródmieścia. Jednym z ubocznych efektów odbudowy były zmiany w nazewnictwie ciągów komunikacyjnych. Wiele historycznych nazw, które mogłyby powrócić pozostają tylko w pamięci ludzkiej. Jednym z przykładów może być wiadukt Pancera.

Wiadukt Pancera, po zakończeniu walk w trakcie powstania Warszawskiego na Starówce, niemieccy saperzy wysadzili w powietrze. Po wojnie nie doczekał się odbudowy, ale po jego trasie (prawie) poprowadzono fragment Trasy W-Z. Do 1944 roku z wiaduktu Pancera wjeżdżało się na plac Zamkowy. Po wybudowaniu Trasy W-Z z "wiaduktu Pancera" wjeżdża się pod plac Zamkowy. 

Jednak ostatnimi czasy nazwa "wiadukt Pancera" powraca. Kilka lat temu, gdy remontowano odcinek Trasy W-Z przed tunelem, ZDM w udostępnianych prasie informacjach posługiwał się nazwą wiadukt Pancera dla tego odcinka Trasy.

Całkowita długość Trasy W-Z to prawie 7 kilometrów. Odcinek pomiędzy tunelem, a mostem Śląsko-Dąbrowskim, to na pewnym odcinku wiadukt ... więc co stoi na przeszkodzie, aby powrócić do starej nazwy wiadukt Pancera?

Zmianę nazwy mostu Kierbedzia na nazwę most Śląsko-Dąbrowski tłumaczono faktem, że całkowicie uległa zmianie konstrukcja odbudowanej przeprawy ... ale filary mostu Kierbedzia pozostały i dalej podpierają most! 

Jak bariera uniemożliwia powrót do nazwy wiadukt Pancera?


Wiadukt Pancera (prawie) między kościołem św. Anny, a Zamkiem Królewskim
Tablica pod wiaduktem Pancera
Share this post
 • Share to Facebook
 • Share to Twitter
 • Share to Google+
 • Share to Stumble Upon
 • Share to Evernote
 • Share to Blogger
 • Share to Email
 • Share to Yahoo Messenger
 • More...

1 komentarze

 1. No ale filary pochodzą z - jak słusznie zauważyłeś - mostu, nie wiaduktu. Wiadukt rozebrano w całości i nie zostało z niego nic. Zatem bardziej zasadne przywrócenie przedwojennej nazwy mostu. Z drugiej strony Ś-D ładnie brzmi a poza tym to już zupełnie inny most.

  Prędzej przywróciłbym Stołeczną.

  OdpowiedzUsuń

:) :-) :)) =)) :( :-( :(( :d :-d @-) :p :o :>) (o) [-( :-? (p) :-s (m) 8-) :-t :-b b-( :-# =p~ :-$ (b) (f) x-) (k) (h) (c) cheer

 
© 2012 - Warszawista
Designed by BlogThietKe Cooperated with Duy Pham
Released under Creative Commons 3.0 CC BY-NC 3.0
Posts RSSComments RSS
Back to top