poniedziałek, 18 marca 2013

Warszawska Nike o rysach dziewczynki.

Kiedyś był to centralny punkt Placu Teatralnego. Teraz Warszawska Nike stoi na uboczu, przy Trasie W-Z. Warszawska Nike, a właściwie pomnik Bohaterom Warszawy 1939-1945 jest dziełem Mariana Koniecznego. Rzeźba wykonana jest w brązie. Nike ma 7 metrów wysokości i 6 metrów długości. W mieczu umieszczono struny fortepianowe, aby nie złamały go podmuchy wiatru. Twarzy warszawskiej Nike użyczyła córka autora, dlatego grecka bogini zwycięstwa ma rysy dziewczynki. Nike stoi na 14 metrowym cokole, który w środku wyposażony jest w schody, którymi można dostać się do pomnika. Obecnie, szczególnie na tylnej części cokołu widać wyraźne ślady zielonej patyny. To woda spływająca po rzeźbie wypłukuje patynę z monumentu, która osadza się na betonowym cokole.

Warszawska Nike

Warszawska Nike

Warszawska Nike

Warszawska Nike

Warszawska Nike

Warszawska Nike przy trasie W-Z

Warszawska Nike przy trasie W-Z

Warszawska Nike przy trasie W-Z
Share this post
 • Share to Facebook
 • Share to Twitter
 • Share to Google+
 • Share to Stumble Upon
 • Share to Evernote
 • Share to Blogger
 • Share to Email
 • Share to Yahoo Messenger
 • More...

5 komentarze

 1. Ja tam rysów dziewczynki nie dostrzegam, ale w ogóle niewiele można zobaczyć w obecnej lokalizacji. Zdecydowanie wolałem plac Teatralny.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie jest to moje odkrycie, a rzecz raczej znana. Lokalizację uważam, że fatalną. Mimo, że dwa kroki os Zamku Królewskiego i Teatru Wielkiego, to nikt tam nie zagląda. Pusto i głucho. W sumie to jeden z najbardziej udanych pomników w Warszawie.

   Usuń
 2. zgadzam się, lokalizacja jest beznadziejna... niestety, ja ten pomnik oglądam przeważnie tylko wtedy gdy przejeżdżam samochodem czy tramwajem:(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale nic nie przebije lokalizacji pomnika "Obrońcom Ojczyzny" ... za obskurnym płotem akustycznym przy Alei Armii Krajowej. Trasa powstała później, ale od czego mamy Ratusz? Od stawiania ekranów akustycznych!

   Usuń
 3. Pomnik jest piękny i poświęcony nie byle komu tylko Bohaterom Warszawy i moim zdaniem obojętnie którym. Tym którzy bronili stolicy na przestrzeni dziejów, tym którzy bronili Warszawy przed hitlerowcami, tym którzy walczyli o godność człowieka w Getcie Warszawskim, tym którzy walczyli w Powstaniu Warszawskim, tym którzy walczyli w stolicy w czasie jej wyzwalania. Cześć ich pamięci!! Ale ci co przenieśli ten pomnik chwały na zadupie, potępienie się należy i dosięgnie ich śmietnik historii. Dziwię się Warszawiakom, ze godzą się na takie traktowanie swoich bohaterów, a co co podjęli decyzję o wyrugowaniu pomnika z należnego mu miejsca, powinni być potępieni. ja nimi gardzę jak ostatnim śmieciem.

  OdpowiedzUsuń

:) :-) :)) =)) :( :-( :(( :d :-d @-) :p :o :>) (o) [-( :-? (p) :-s (m) 8-) :-t :-b b-( :-# =p~ :-$ (b) (f) x-) (k) (h) (c) cheer

 
© 2012 - Warszawista
Designed by BlogThietKe Cooperated with Duy Pham
Released under Creative Commons 3.0 CC BY-NC 3.0
Posts RSSComments RSS
Back to top