wtorek, 27 stycznia 2015

Jezioro Gocławskie w szponach deweloperów

Kanały wodne łączące jezioro Kamionkowskie i stawy Skaryszaka z jeziorem Gocławskim oraz Balatonem i dalej z Wisłą to symbole prawobrzeżnej Warszawy. 

Od wielu, wielu lat zabudowa mieszkaniowa przybliża się coraz bardziej do tych cieków wodnych. Obecnie powstaje kolejny deweloperski wynalazek w bezpośredniej bliskości jeziora Gocławskiego. Deweloperzy okrążyli już jezioro od zachodu, a teraz przystąpili do ataku od wschodu.

Jezioro Gocławskie to nie tylko miejsce odpoczynku dla okolicznych mieszkańców, ale również siedlisko dla ptactwa wodnego i wielu gatunków owadów, w tym około 20 gatunków ważek. Ważki to bardzo wdzięczny temat dla fotografa, ale wymaga szybkiego AF i błyskawicznego czasu reakcji. Może kiedyś napiszę o ważkach z jeziorka Gocławskiego.
[ zdjęcia z 16 czerwca 2013 roku ]
Share this post
 • Share to Facebook
 • Share to Twitter
 • Share to Google+
 • Share to Stumble Upon
 • Share to Evernote
 • Share to Blogger
 • Share to Email
 • Share to Yahoo Messenger
 • More...

2 komentarze

 1. A wiesz, że mi się to przybliżanie trochę podoba? Nie podoba mi się sposób, żulskie murki przy brzegu, ale sama architektura wokół jeziora już tak. Teren ten pamiętam z lat 90, leżał odłogiem, wszędzie walały się śmieci i co chwila w trawie na człowieka czyhały psie kupy. To jest cywilizacja, wiejskie tereny są degradowane i zmieniane na miejskie. Rezerwat w środku miasta się nie przyjmie. Chciałabym, by okolica jeziorka była bardziej uporządkowana, jakieś drewniane nabrzeże, dużo ławek, ochrona wyganiająca żulię i tak dalej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście, że zabudowa mieszkaniowa wokół cieków wodnych to naturalna tendencja w miastach. Jednak problemem nie są budynki, ale to, co jest budowane wokół deweloperskich wynalazków. Grodzenie przybrało absurdalne formy. O ile odgrodzenie domu jednorodzinnych wydaje się naturalne (w Polsce), to grodzenie całych osiedli niszczy krajobraz miejski i wprowadza chaos w komunikacji pieszej. Właśnie z takim przypadkiem mamy do czynienie wokół jeziorka Gocławskiego. Od strony jeziora deweloperzy zaproponowali mury i ogrodzenia.

   Usuń

:) :-) :)) =)) :( :-( :(( :d :-d @-) :p :o :>) (o) [-( :-? (p) :-s (m) 8-) :-t :-b b-( :-# =p~ :-$ (b) (f) x-) (k) (h) (c) cheer

 
© 2012 - Warszawista
Designed by BlogThietKe Cooperated with Duy Pham
Released under Creative Commons 3.0 CC BY-NC 3.0
Posts RSSComments RSS
Back to top