niedziela, 2 kwietnia 2017

Obrona Rotundy Warszawskiej. Wszystko może być zabytkiem!

W grudniu 2014 roku PKO Bank Polski złożył wniosek do Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy o wydanie pozwolenia na budowę wraz z rozbiórką Rotundy zlokalizowanej przy ulicy Marszałkowskiej 100/102. Stosowne pozwolenie zostało wydane 1 lutego 2016 roku. W styczniu 2017 roku inwestor wprowadził na plac budowy wykonawcę i rozpoczęły się prace rozbiórkowe. 

Obudziło to czujność Stołecznego Konserwatora Zabytków, który wstrzymał rozbiórkę Rotundy 16 marca 2017 na okres 2 tygodni. W tym czasie Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków miał możliwość wpisania konstrukcji Rotundy do rejestru zabytków i objęcia jej ochroną. 

Rzecz w tym, że zabytkiem według Stołecznego Konserwatora Zabytków są słupy stalowe i profile aluminiowe z lat 60 ubiegłego wieku. I zaczęła się jazda bez trzymanki ...

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków nie uznał plątaniny blach, prętów i profili za zabytek i zamiast decyzji wydał oświadczenie z którego ni mniej, ni więcej wynika, że to wszystko polityka (czytaj: politykierstwo). Efekt jest taki, że za kilka dni ponownie ruszy rozbiórka Rotundy PKO.

Moje zdanie jest następujące. Uznanie typowej konstrukcji przemysłowej (spawanej) z lat 60 za zabytek to nie tylko przesada, ale i działanie nieracjonalne. To konstrukcja powtarzalna i prosta w montażu. Konstruktorom w latach 60 nie chodziło o wysublimowane rozwiązania, a o szybkość, wydajność. To były takie czasy, gdy liczyły się 5-latki i inne takie tam (...) dla uczczenia kolejnej rocznicy. 

Faktem jest, że architektura przemysłowa lat 60 i 70 ubiegłego wieku jest u nas poniewierana i nie cieszy się uznaniem. Nie powinno tak być, bo wiele rozwiązań zasługuje na zachowanie nie tylko jako świadectwo tamtych czasów. Rotunda też zostanie odtworzona, co mam nadzieje zapewnia projekt architektów Bartłomieja Gowina i Krzysztofa Siuty, który zakłada odtworzenie pierwotnej formy Rotundy.

[ zdjęcia wykonano 1 kwietnia 2017 roku ]
Share this post
 • Share to Facebook
 • Share to Twitter
 • Share to Google+
 • Share to Stumble Upon
 • Share to Evernote
 • Share to Blogger
 • Share to Email
 • Share to Yahoo Messenger
 • More...

2 komentarze

 1. U mnie w pracy koleżanki przechowują zabytkowe kanapki oraz łyżeczki, myte ostatnio w okolicach potopu szwedzkiego.

  OdpowiedzUsuń
 2. Moje zdanie, jako inżyniera budownictwa lądowego jest następujące: zostawić tak, jak teraz jest. Będzie robiła Rotunda za symbol głupoty naszych czasów x-)

  OdpowiedzUsuń

:) :-) :)) =)) :( :-( :(( :d :-d @-) :p :o :>) (o) [-( :-? (p) :-s (m) 8-) :-t :-b b-( :-# =p~ :-$ (b) (f) x-) (k) (h) (c) cheer

 
 
© 2012 - Warszawista
Designed by BlogThietKe Cooperated with Duy Pham
Released under Creative Commons 3.0 CC BY-NC 3.0
Posts RSSComments RSS
Back to top