środa, 20 marca 2019

Szkoda że nie pozostały tam gdzie stały - CXXXVII akcja GTWb


Gdy w 2017 roku za dekomunizację 50 warszawskich ulic zabrał się wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera, dla wielu było wiadomym, że wokół tej sprawy rozpęta się burza. 

Rada Warszawy odwołała się od decyzji wojewody do sądu. Wiosną 2018 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny, a w grudniu NSA podważyły w wielu przypadkach zasadność zmiany nazw warszawskich ulic, którą dokonał wojewoda.

Symbolem galimatiasu związanego ze zmianą nazw warszawskich ulic w ramach dekomunizacji, jest zmiana nazwy al. Armii Ludowej na ul. Lecha Kaczyńskiego. Mimo, że radni przegłosowali zmianę nazwy z Armii Ludowej na Trasa Łazienkowska, to tablice z nazwą Lecha Kaczyńskiego pojawiły się w wielu miejscach. Jednak nie wszędzie zdjęto stare tablice "Armii Ludowej". Zrobił się galimatias, który dla wielu był śmieszny, dla innych irytujący, a dla kolejnych skandaliczny. 

13 lutego zdjęto tablice z nazwą ul. Lecha Kaczyńskiego i ponownie założono stare tablice z nazwą al. Armii Ludowej. Trudno było oczekiwać, że to zakończy sprawę. 18 marca - jak poinformował ZDM - ktoś nakleił nazwy z imieniem byłego prezydenta na 14 tablicach (przy Waryńskiego, Polnej, Mokotowskiej, Sempołowskiej). 

Powrót do nazwy Armii Ludowej niczego nie załatwia i nie kończy. Szkoda że nazwy ulicy nie pozostały tam gdzie stały. Mogły pozostać obie nazwy. Nikomu nie przeszkadzały, a dodawały kolorytu temu miejscu. ... robię sobie żarty? ... a czyż nie jest groteską to, co nam zafundowano?

Ciąg dalszy zapewne nastąpi. Póki co temat kończy się Na Rozdrożu - jakże wymowne jest zdjęcie z pustym miejscem, po zdjętej starej tablicy. 

Poza nazwą al. Armii Ludowej, powracają też nazwy innych warszawskich ulic: Związku Walki Młodych, Zygmunta Modzelewskiego, Antoniego Parola, Jana Szałka, Józefa Balcerzaka, Teodora Duracza, Piotra Gruszczyńskiego, Jadwigi i Witolda Kokoszków, Edwarda Fondamińskiego, Wincentego Rzymowskiego, Henryka Sternhela, Michała Sobczaka, Wincentego Pstrowskiego, Stanisława Wrońskiego, Bolesława Gidzińskiego, Małego Franka, 17 Stycznia, Stanisława Kulczyńskiego, Henryka Jędrzejowskiego, 1 Praskiego Pułku w Wesołej i na Grochowie.| zdjęcia z 3 czerwca 2018 roku |
Share this post
  • Share to Facebook
  • Share to Twitter
  • Share to Google+
  • Share to Stumble Upon
  • Share to Evernote
  • Share to Blogger
  • Share to Email
  • Share to Yahoo Messenger
  • More...

0 komentarze

:) :-) :)) =)) :( :-( :(( :d :-d @-) :p :o :>) (o) [-( :-? (p) :-s (m) 8-) :-t :-b b-( :-# =p~ :-$ (b) (f) x-) (k) (h) (c) cheer

 
 
© 2012 - Warszawista
Designed by BlogThietKe Cooperated with Duy Pham
Released under Creative Commons 3.0 CC BY-NC 3.0
Posts RSSComments RSS
Back to top