sobota, 28 grudnia 2013

Widomy znak Imperium Granzowa

GrancówkaU zbiegu ulic Strażackiej i Chełmżyńskiej stoją ... jeszcze ... ruiny domu, który kiedyś należał do króla warszawskiej cegły Kazimierza Granzowa. Willa zwana Grancówką została wybudowana około 1895 roku. Elewację Grancówki stanowią geometryczne wzory wykonane z cegły klinkierowej o barwach pastelowych i w różnych odcieniach brązu. Na szczególną uwagę zasługuje jakość cegły klinkierowej. Mimo, że od budowy minęło ponad 100 lat, to klinkier w dalszym ciągu ma połysk i nie widać wpływu czasu na stan płytek klinkierowych. 

GrancówkaPo fabryce Granzowa nie pozostało już nic na Kawęczynie. Zapewne niedługo los fabryki podzieli willa Granzowa. Mimo, że Grancówka wpisana jest do rejestru zabytków, to nie są prowadzone żadne działania mające na celu uratowanie tej wspaniałej willi. 

Mimo to spuścizna Granzowa pozostanie z Warszawą jeszcze przez setki lat. Po wielkiej cegielni Granzowa pozostały miliony cegieł, z których przez ponad 100 lat (od 1866 roku) wybudowano wiele budynków i budowli w Warszawie. Gdy gdzieś na cegle zobaczycie znaki K.G., to będzie widomy znak, że cegła została wyprodukowana w Kawęczynie. Po wojnie znacjonalizowano cegielnię i znaki K.G. zostały zamienione na napis KAWECZYN.


Grancówka

Grancówka

Grancówka
[ zdjęcia wykonano 22 grudnia 2013 roku ]
Share this post
 • Share to Facebook
 • Share to Twitter
 • Share to Google+
 • Share to Stumble Upon
 • Share to Evernote
 • Share to Blogger
 • Share to Email
 • Share to Yahoo Messenger
 • More...

2 komentarze

 1. Śliczna jest. Znaczy, była. Teraz widać resztki świetności co najwyżej. Ech.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bylam tam nieraz i naprawde szkoda tego budynku! Bylam tam nie wiedzac co to za piekna willa, ale jej wyglad zachwycal mnie i bylam przekonana o wyjątkowości tego miejsca. Myslalam, ze jakas szlachta tam mieszkala... Niestety willa w zastraszajacym tempie bardzo niszczeje. Na podworzu jest piwnica i to dosc duza, chcialoby sie sprawdzic co skrywa, ale dostep do niej jest utrudniony.

  OdpowiedzUsuń

:) :-) :)) =)) :( :-( :(( :d :-d @-) :p :o :>) (o) [-( :-? (p) :-s (m) 8-) :-t :-b b-( :-# =p~ :-$ (b) (f) x-) (k) (h) (c) cheer

 
 
© 2012 - Warszawista
Designed by BlogThietKe Cooperated with Duy Pham
Released under Creative Commons 3.0 CC BY-NC 3.0
Posts RSSComments RSS
Back to top