poniedziałek, 2 maja 2016

Prawo Kopernika na Starej Pradze

Prawo Kopernika głosi, że pieniądz gorszy wypiera lepszy. Gdyby tak bliżej przyjrzeć się naszemu otoczeniu, może okazać się, że dotyczy to wiele innych dziedzin, niż tylko ekonomii. 

Czy dotyczy to również architektury? Czy architektura gorsza wypiera lepszą?

Wraz z nastaniem modernizmu w architekturze budownictwo zmierza w kierunku "taniej i prościej". Już mniej mówi się o sztuce i mistrzach, a więcej o zawodzie i profesji. Nie chciałbym nikogo urazić, bo takie czasy nastały i oczywiście współczesna architektura bywa sztuką. Jednak współczesny architektoniczny powierzchowny eklektyzm z moderną w tle po prostu mi nie pasuje w niektórych miejscach.

Praga to środek Warszawy i deweloperzy jej nie odpuszczą. Zapuszczone kamienice rodem z XIX wieku uwierają i przeszkadzają. Niektóre za przyzwoleniem konserwatorów się wyburzy, a inne same się zawalą. Nie można mieć żadnych pretensji do właścicieli starych kamienic, że chcą z nich wycisnąć maxa, bo żyje się raz. To państwo powinno dbać o dziedzictwo architektoniczne i tak ustawić wzajemne relacje z właścicielami, aby opłacało się utrzymywać stare kamienice.

Architektoniczne ulepszanie Starej Pragi nie rozpoczęło się kilka lat temu, a trwa nieprzerwanie od kiedy Praga istnieje. Współczesnym architektom należy jednak oddać sprawiedliwość. Trzymają pewien poziom. Nie mnie oceniać na ile to ich zasługa, a ile w tym zasługi współczesnych materiałów budowlanych, które mają do dyspozycji. 

Czy za ileś tam lat Stara Praga zmieni nazwę na Erzac Praga?[ zdjęcia wykonano 14 lipca 2015 roku ]
Share this post
 • Share to Facebook
 • Share to Twitter
 • Share to Google+
 • Share to Stumble Upon
 • Share to Evernote
 • Share to Blogger
 • Share to Email
 • Share to Yahoo Messenger
 • More...

4 komentarze

 1. Za to owe tańsze i proste twory często są obudowane jakąś zabawną ideologią lub "nawiązaniami" do czegokolwiek (do Wisły, do ceglanych fabryczek, do butelki wódki itp), tylko po to, żeby bardziej usprawiedliwić swoją obecność. A to przecież o kasę idzie i o nic więcej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ooooo ... nie mogę się z tobą zgodzić. Miałem do czynienia z wieloma architektami i w każdym przypadku nie była to taka prosta sprawa, aby inwestor "wprowadził" swoje poprawki do wizji architektonicznej. Co innego są ustalenia wyjściowe z inwestorem, a co innego ingerencja w koncepcję architektoniczną.

   Usuń
 2. Czy architektura gorsza wypiera lepszą? Ciężkie pytanie, trochę pewnie tak, chociaż w przyszłości chyba będzie lepiej - współczesne materiały są przecież wytrzymalsze. Pytanie co nasze wnuki będą sądzić o stylu naszych budynków.

  OdpowiedzUsuń
 3. Acha, czyli tak to wygląda. Spodziewałem się czegoś innego, a tu takie pozytywne zaskoczenie.

  OdpowiedzUsuń

:) :-) :)) =)) :( :-( :(( :d :-d @-) :p :o :>) (o) [-( :-? (p) :-s (m) 8-) :-t :-b b-( :-# =p~ :-$ (b) (f) x-) (k) (h) (c) cheer

 
 
© 2012 - Warszawista
Designed by BlogThietKe Cooperated with Duy Pham
Released under Creative Commons 3.0 CC BY-NC 3.0
Posts RSSComments RSS
Back to top